2025. június 17., kedd

Némethy Alexandra: A palota farkasa (Han-xiongnu háború 1. rész)

Mikor egy történelmi regény nemcsak elmesél, hanem elrepít egy távoli, múltbéli világba. A történet i. e. 135-ben játszódik, amikor a Han Birodalom háborúban állt a xiongnu törzsszövetséggel. 

A könyvről készült Instagram bejegyzésem megtekintéséhez kattints IDE

Már a kiindulópont is különleges: a történelmi háttér rendkívül izgalmas és részletgazdag, és a szerző láthatóan alapos kutatómunkát végzett. Minden tárgynak, helyszínnek és szokásnak megvan a helye, az írói eszközöknek köszönhetően teljesen oda tudtam magam képzelni a helyszínekre, külső szemlélőként nézhettem az eseményeket. 

A főszereplő, Rezeda, egy 17 éves hun lány, akit rabszolgaként visznek a császári udvarba. De ő nem az a fajta karakter, aki csendben beletörődik a sorsába. A palotán belül egyre ügyesebben kezdi kiépíteni a kapcsolatait, és bizony, nagyon is tudja, mit csinál. Hamar felismeri, hogy a legjobb esélyei akkor lesznek, ha a császárral épít szorosabb viszonyt. A célja pedig nem más, mint megmenteni saját törzsét, ehhez viszont okosan kell űznie a maga kis politikai játszmáit. Nem kimondottan kedveltem meg a lányt, viszont meg kell hagyni, nagyon jól hozta az erős női karaktert.

A történet egyes szám harmadik személyben íródott, ezért egy picit távol éreztem magam Rezeda gondolataitól. Szívesen bekukkantottam volna a fejébe: mi hajtja előre, hogyan éli meg ezt az idegen világot. De még így is egyértelműen átjött: bátor, ravasz és végig céltudatos. Szimpatikus figura, aki nem fegyverrel harcol, mégis egyre nagyobb hatalomra tesz szert. Érdekes volt számomra az is, hogy rabszolgaszerepe ellenére gyakorlatilag lófrálhatott a palotában, észrevétlenül mégis mindent bejárt, mindent megtudott (jó, majdnem észrevétlenül, párszor azért csak lebukott :D).

Különösen izgalmas szál volt számomra a harcmodor, amit Rezeda gyerekkora óta ismert. A nomád népek stratégiáit a császár is figyelemre méltónak találta, olyannyira, hogy tanácsait is elfogadta. Ágyasává tette a lányt, de ezek a légyottok távol álltak a szenvedélyes románc kliséitől: valójában taktikai megbeszélések, bizalmas beszélgetések zajlottak köztük. Ezek voltak az egyik kedvenc jeleneteim, amikor végre mindkét karakter levethette a maszkját, és őszintén szólhattak egymáshoz.

A romantikus szál számomra nem adott sok pluszt. Talán túl sokan is kedvelték ezt a lányt, pedig nőiessége számomra nem volt kiemelkedő. Lehet, a lovaglótudását csodálták ennyire? Sokkal jobban működött számomra a Zhong és Rezeda közti viszony. Rabszolgaként a lány Zhongot szolgálta, ám kapcsolatukban fokozatosan egyfajta biztonságos légkör alakult ki. Zhong mindig védelmezte őt, és ez a kötelék jóval mélyebb volt, mint egy egyszerű barátság vagy viszony.

És persze ott volt Aiguo kancellár. Őszintén tudtam utálni, egy hideg, számító, tökéletesen megalkotott negatív karakter, akinek minden jelenetét feszült gyomorral olvastam. Szeretem az ilyen gonoszokat. Mármint… nem szeretem, de értitek. Ettől lesz igazán izgalmas egy történet.

A palota farkasa nemcsak történelmi kaland, hanem dráma, karaktertanulmány és lassú hatalmi játszma is egyben. Egy lány, aki rabszolgasorból emelkedik fel, miközben hű marad a barátaihoz, népéhez és önmagához. Szuper meglepő pillanatokat, mellette rengeteg új ismeretet adott a könyv, és egy történetbe ágyazva megismerkedhetünk a történelem egy picike szeletével is. 


Némethy Alexandra
(Forrás: https://www.blogger.com/profile/08228780850236989558)

Az írónővel a következő felületeken találkozhattok:


A palota farkasa a Morningstar Publishing gondozásában jelent meg, 
itt tudod beszerezni.

A recenziós példányt köszönöm szépen az írónőnek!